sobota, 23 kwietnia 2016

O Łazienkach trochę inaczej niż zwyklePałac na wodzie


Nalot


W prehistorycznych czasach studiowania na Politechnice Warszawskiej często odwiedzałem Łazienki o świcie. Spacery po pustym parku były namiastką wypadów w plener. Żadnych ludzi. Cały zakątek mój. Z ptakami, zwierzętami (spotykałem sarny mieszkające w zamykanych na dzień zagrodach), drzewami, które przetrwały Powstanie Warszawskie i palenie Warszawy…
Fryderyk i URM

W centrum miasta, obok najważniejszych ośrodków władzy politycznej kraju, taka enklawa robi wrażenie.


Ptasia arystokracja

Dzisiaj mnożą się tutaj nawet tracze i próbują wyprowadzać pisklęta nad Wisłę przez ruchliwą Wisłostradę. Ku mojemu zdumieniu jakoś nikt jeszcze nie wpadł na pomysł ułatwienia życia tym urodziwym drapieżnym kaczkom, do niedawna odnotowywanym w czerwonej księdze gatunków zagrożonych. Co więcej, zarząd miasta toleruje praktyki czyszczenia kanałów pod Zamkiem Ujazdowskim, w okresie wyprowadzania lęgów przez dzikie ptactwo, zamiast późną jesienią. Głupota i brak wyobraźni nie bolą. A jednak to jest powód do frustracji.

Kolory przedwiośnia w Łazienkach

Ciekawski jak paw

Nie będę nawiązywał do historii Łazienek. Opowiedziano o nich wszystko. Łazienki to dla mnie przede wszystkim enklawa przyrodnicza. 

Drzemka

Polatucha

Na stójce

Każdemu zabytkowemu obiektowi towarzyszą częściowo oswojone zwierzęta, pomnikowe drzewa, fajnie urządzone zakątki. Zabytki bez tego całego przyrodniczego sztafażu straciłyby połowę swojej estetycznej wartości. 

Myślałem, że autopromocja domeną pawia - drozd


W przededniu wiosny w Łazienkach

Chodząc wczesnym rankiem po wszystkich zielonych zakamarkach, ładowałem akumulatory przed zajęciami, a w maju przed sezonem kajakowym. Nie ma nic bardziej budującego, niż obraz kwitnącej wiosny w słońcu, aczkolwiek i zimą Łazienki potrafią czarować.

Sobieski w marcu

To tyle. Dalej niech przemawiają zdjęcia.

Pomnik- głaz w cieniu pomnika

 
Odwieczna konkurencja fotografików z akwarelistami

Artystyczne klimaty ogrodu botanicznego w Łazienkach

 
Martwa natura

Żywa natura

Kwiat kwietnia


 
Magnolie

Kwiat egoistów?

 
Narcyz nie narcyz, popatrzeć można
Kolaż z pięknisiem
Kultura też tu jest
Teatr na wodzie


Trochę chińskich klimatów w Łazienkach

Trochę chińskich klimatów w Łazienkach

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz